Česnek, cibule a křen: trojice, která si poradí s nachlazením, kašlem i chřipkou

Změny počasí spolu s podzimní únavou si vybírají daň na zdraví. Kašlání a rýma se nevyhýbají dětem ani dospělým, proto nastává čas na posílení imunity. Ale čím? Vyrazit do lékárny pro směs pastilek a tabletek nebo raději do spíže? Kuchyňský špajz skrývá poklady, které si poradí s nachlazením i chřipkou mnohem efektivněji, nadto česnek, cibule ani křen nestojí majlant. Podzimní zelenina je nyní k dostání ve všech obchodech za rozumnou cenu, její účinky jsou nadto srovnatelné s marketingově propagovanými přípravky v lékárně. Připravit si česnekové mléko, cibulový nebo křenový čaj je k tomu velmi snadné.

Česnek pro posílení imunity i při chřipce

O tom, že je česnek zázrak lidového léčitelství, se není třeba dlouze rozepisovat. Tato zelenina se považuje za přírodní antibiotikum a posiluje obranyschopnost těla. Účinnou látkou je zejména allicin. Česnek se může užívat preventivně syrový v podobě jednoho stroužku denně, ne všichni jej ale zvládnout sníst jen tak. S mlékem a medem chutná o poznání lépe. Na česnekové mléko budete potřebovat:

·         mléko – 500 ml,

·         voda – 250 ml,

·         česnek – 8-10 stroužků,

·         med (nebo hnědý cukr) – cca 3 lžičky

Voda s mlékem se svaří spolu s česnekem, poté se zmírní oheň a nechá se zredukovat objem asi na polovinu. Po mírném zchlazení se čaj osladí a může hned užívat. Při chřipce se radí pít nálev dvakrát denně.

Dokonalý lék na kašel

Cibule je dalším druhem zeleniny, který si poradí s virózami i kašlem, protože uvolňuje zahleněné dutiny. Opětovně se může jíst syrové plátky cibule nebo se doporučuje sirup z nakrájené zeleniny a medu. Směs se nechá několik hodin v misce, aby pustila šťávu, která se následně užívá po lžičkách během dne. Neméně oblíbenou variantou je cibulový čaj, který snesou bez potíží rovněž děti. Cibule nakrájená na plátky se zalije horkou vodou, po odstátí se pije čaj ještě teplý doslazený medem nebo hnědým cukrem.

Křen je účinnější než pilulky

Sáhnout už při začínající rýmě nebo kašli po pilulkách z lékárny? Naprosto zbytečné, křen si poradí s počínající infekcí v těle snáze. Křen obsahuje silice, především sirné a hořčičné, proto jej stačí nastrouhat spolu s jablkem a pojídat po lžičkách. Křen se může použít též při inhalacích pro uvolnění ucpaného nosu. Štiplavý odér ale může vadit dětem, které spíše snesou křenový čaj. Kousek kořenu křenu se spolu se zázvorem nastrouhá a zalije horkou vodou, která nesmí vařit. Roztok se nechá asi 20 minut odstát, následně se přecedí, osladí a dochutí citronem, může se okamžitě pít.

Leave a Comment

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *