Kam s nimi. Jak se zbavit nevhodných dárků?

Nevhodné dárky

Nahromadily se u vás po velkém úklidu, Vánocích či narozeninách věci, pro které nemáte využití, ale byla by věčná škoda je vyhodit? Přečtěte si, jak naložit s nerudovskou otázkou, kam s nepotřebnými věcmi. Dle minimalistů se vám po psychické stránce uleví a volné místo v garáži se vždy hodí. Pojďme dát společně pryč nevhodné dárky.

Prodej

Pokud je to věc nová nebo taková, za kterou je někdo ochotný zaplatit alespoň drobný poplatek, zboží nafoťte a vystavte na některý z internetových bazarů (např. SbazarBazoš). Následně se s kupujícím sami dohodněte na osobním převzetí či podmínkách odeslání. 

Pozor si dejte na facebookovém tržišti Market Place, kde na inzerát často reagují podvodníci a pod různými záminkami požadují vstupní údaje do internetového bankovnictví prodávajícího. 

Existují rovněž specializované bazary, kde můžete nevhodné dárky udat.

Na Vinted určeném zejména pro prodej oblečení a hraček si kupující může připlatit za svou ochranu, obchod se kryje zastřešujícím serverem.

Sledovat můžete samozřejmě i různé sousedské akce a věci nabízet face-to-face v rámci blešáků a garážových výprodejů. 

SWAP

Tímto názvem se označuje výměnný obchod – v rámci ekologického smýšlení nejlépe za něco, co potřebujete, nebo za přebytky z domácnosti. Na Facebooku existují větší skupiny omezené typem zboží (např. SWAP knih Praha) i místní skupiny – vyhledejte si tu svou dle bydliště. Věc nafoťte, popište a vystavte. Můžete nechat na kupujícím, co vám nabídne, nebo uvést, co byste potřebovali (např. balení tahacích kapesníků, tablety do myčky apod.). 

Dar

Takto můžete nabízet na bazarech, v místních facebookových skupinách, anebo prostřednictvím charity. Pokud nejste na sociálních sítích, zkuste stránku Nevyhazujto.cz.

Slyšeli jste už o Re-use centrech a nábytkových bankách? Máte v blízkosti bydliště knihobudku? Použitelný čistý textil, boty či hračky zabalte do tašky, uzavřete ji a vhoďte do oranžového kontejneru Diakonie Broumov nebo do červeného KlokTexu. Kosmetiku, vč. té otevřené a krátce po datu spotřeby, pak přijímají azylové domy. Pokud se vám nahromadil obalový materiál, nabídněte jej na Facebooku ve skupině Obal není odpad – nabídka a poptávka obalového materiálu

Pokud se vám nadbytečnou věc nepodařilo nikde udat, zamyslete se nad tím, zda by se nedala přetvořit v něco užitečného: ponožkami s nižším obsahem bavlny se vám možná podaří vyleštit okna a malé silonky jsou skvělé na uskladnění cibule. Následně popřemýšlejte o tom, jak v budoucnu zamezit zbytečným nákupům. Pomoci vám mohou třeba sdílené seznamy toho, co byste si skutečně přáli od Ježíška (např. VOLO). 

Leave a Comment

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *