3 tipy na výlet v zimě po Moravě

výlet v zimě Morava

Morava je skvělou lokalitou na výlet i v zimě. Kam se vydat s rodinou či přáteli v zimním období, když napadne sníh? Přinášíme vám tři cestovatelské tipy.

Radhošť – Radegast

Ten, kdo má rád procházky přírodou s konkrétním koncem, bude pro Vás socha Radegasta tím pravým místem. Je to zajímavý výlet v zimě, pokud je právě sníh, je to úplně jiný zážitek. Socha Radegasta se nachází na Pustevnách v Moravskoslezských Beskydách na hoře Radhošť.
K dispozici je několik variant cest, jak se k soše dostat, takže si každý může zvolit obtížnost i délku trasy.

Cestou Vás čeká procházka po lesních cestách s výhledem na Pustevny a jejich okolí. Přes zimu je zde i možnost bobování pro malé děti. Na Pustevnách se nachází restaurační zařízení, kde je možnost obědů, nebo teplého nápoje. U samotné sochy Radegasta se nachází odpočívadlo s přístřeším. Cesty jsou turisticky značené, takže nemusíte mít strach, že zabloudíte.

Parkoviště na Pustevnách jsou také značená a lze najít i taková, která jsou zdarma. Samotný výstup k soše Radegasta je také zdarma a nikde se neplatí žádný vstup. Pokud vyrazíte na Pustevny autem, tak samotné prozkoumání tohoto místa Vám nezabere více jak jedno odpoledne.

výlet socha Radegasta

Kelčský Javorník

Kelčský Javorník je hora nejvyšším vrcholem Hostýnských vrchů, jejíž vrchol zdobí 35 metrová rozhledna, vybudovaná v letech 2014/2015. Pokud hledáte jak se můžete na rozhlednu dostat, existuje více možností. Mezi nejoblíbenější turistické cesty patří cesta ,,Z Tesáku“. Jedná se o trasu, kterou lze vystoupat pěšky, nebo i na kole. Autům je zde vjezd zakázáný a k samotné rozhledně se tedy dostanete vždy bez auta.

Trasa od Tesáku až k samotné rozhledně  je zhruba 8km dlouhá. Zpátky se poté vracíte stejnou trasou opět 8km. U Tesáku můžete zaparkovat na bezplatném parkovišti. Celá cesta vede lesem, z části po asfaltu, z části lesní pěšinkou. Stoupání není moc náročné, takže ho hravě zvládnout i děti, nebo osoby, které nejsou zvyklé na turistiku. Ze samotné rozhledny je pak vidět na celé hostýnské vrchy. Přes zimu je zde vidět krásně zasněžená krajina. Ten, kdo si přivstane, může vidět zasněžené kopce, nad kterými se při východu slunce rozpadají oblaka mlhy. Kelčský Javorník patří mezi rozhledny z nejkrásnějším výhledem v okolí Hostýnských vrchů.

Svatý Hostýn

Jako další výlet v zimě doporučujeme Svatý Hostýn. Je to nejznámější vrchol hostýnských vrchů, který leží nad městem Bystřice pod Hostýnem. Je jedním z nejnavštěvovanějších vrcholků okolí. Jedná se o poutní místo, na jehož vrcholu stojí honosná basilika Nanebevzetí panny Marie. Historie tohoto poutního místa sahá až do roku 1544.

V dnešní době je basilika přístupná veřejnosti zcela zdarma. Poblíž basiliky se nachází několik restauračních zařízení, kde je možnost dát si něco dobrého k jídlu, nebo se ohřát teplým čajem. V zimním období zde probíhají akce spojované s Vánočními svátky. Nejen v zimě se tu pořádají trhy, kde máte možnosti zakoupit si domácí výrobky ať už k jídlu, nebo třeba nějaký suvenýr. Poblíž Basiliky se také nachází Větrná turbína, ke které má každý možnost dostat se na pár metrů. Pro malé děti je to hezká atrakce. U turbíny se pak nachází menší vyhlídka na hostýnské vrchy, ze kterých je vidět celá Bystřice pod Hostýnem a okolní obce.

Spousta turistů si naplánuje výlet na toto místo na Silvestra, kdy je při půlnoci z vyhlídky za dobrého počasí vidět ohňostroj z celého okolí. Na samotný Svatý Hostýn se dostanete pěšky z Bystřice pod Hostýnem, kde jsou vyhrazené placené parkoviště. Celková cesta nahoru při běžné chůzi zabere zhruba hodinu. Můžete zvolit kratší cestu přímo lesem, kde je ale prudší stoupání. Každý, kdo má Svatý Hostýn blízko bydliště by se měl na toto místo podívat.

Výlet Svatý Hostýn
Leave a Comment

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *